SYMPOZJUM 16–17.11.2019

W tym roku Krakowski Salon Sztuki szczególnie interesuje się towarzystwem i towarzyskością. Przyglądając się XIX-wiecznym salonom prowadzonym przez panie domów w całej Europie, zastanawiamy się, jakie znaczenie dla sztuki może mieć życie towarzyskie. Śledzimy mody kierujące wyborami estetycznymi w poszczególnych epokach, zwracamy się ku postaciom prywatnych mecenasów i mecenasek, którzy decydowali się mieszkać i pracować pośród dzieł współczesnych im twórców. Zainteresowanie tym, co rodzi się na pograniczu życia towarzyskiego i artystycznego, skierowało nas także ku organizowanym w okresie powojennym sympozjom służącym wymianie intelektualnej między artystami. Te zazwyczaj krótkie, ale pełne treści spotkania kształtowały wówczas krajobraz życia artystycznego: na sympozjach przedstawiano referaty i omawiano aktualne zagadnienia, oddając się równocześnie intensywnemu życiu towarzyskiemu.

Pierwszego dnia obrad dyskusja toczyć się będzie wokół tematu reprezentacji w polskim świecie sztuki: zapytamy dyrektorów muzeów i przedstawicielki galerii i stowarzyszeń twórczych o to, kogo (lub jaką wizję sztuki współczesnej) reprezentują. W niedzielę porozmawiamy z kolei o towarzyskości i towarzystwie oraz ich wpływie na sztukę. Wszystkie wydarzenia odbywają się w Pałacu Sztuki, wstęp wolny.

 

Reprezentacyjna sobota 16.11.2019

 

16.00–18.00
panel dyskusyjny: Reprezentuję – co to właściwie znaczy?

Zanim dzieło artysty lub artystki znajdzie się w prywatnej czy publicznej kolekcji lub zostanie uznane za dziedzictwo kulturowe, przechodzi przez wiele rąk – piszą o nim krytycy, prezentują je muzea i galerie, oglądają miłośnicy sztuki i doradcy. Co właściwie współcześnie znaczy „reprezentowanie artysty”? Czy kwestia reprezentacji dotyczy jedynie kwestii finansowych i wizerunkowych? „Pośrednikami” autorów bywają zarówno podmioty komercyjne, organizacje pozarządowe, jak i publiczne instytucje – bardzo różnie definiujące swoje cele i misję. O drodze, którą dzieło musi przebyć, zanim zaistnieje w artystycznym obiegu, oraz o formach reprezentacji będziemy dyskutować z przedstawicielami galerii, fundacji i stowarzyszeń twórczych zajmujących się promocją sztuki i występujących w imieniu indywidualnych twórców, środowisk artystycznych czy idei.

moderatorka: Martyna Nowicka

paneliści/stki: Janusz Janowski (Prezes ZPAP, Warszawa), Karolina Nowak-Sarbińska (art advisorka), Joanna Rzepka-Dziedzic (Galeria Szara, Katowice), Aleksander Wawrzyniak (Art Estate Managment)

 

18.00–20.00
panel dyskusyjny: Muzeum – narrator współczesnych opowieści

Wystawy organizowane przez największe polskie muzea mają wpływ na to, co ich publiczność wie o sztuce, także tej najnowszej. W trakcie panelu zapytamy dyrektorki
i dyrektorów polskich instytucji, o to, jaki obraz sztuki tworzą poprzez swoje programy wystawiennicze. Czy pokazują prace młodych artystów lub nawet studentów akademii artystycznych, czy celują raczej w prezentację artystów o wyrobionej już pozycji? Jak widzą swoją rolę w kreowaniu kulturotwórczych procesów, pisaniu historii sztuki najnowszej, współtworzeniu rynku sztuki? Jaki wpływ na wybór prac kupowanych do muzealnych kolekcji mają ich osobiste preferencje? Jaka jest rola muzeów w reprezentowaniu poszczególnych twórców, środowisk, idei?

moderatorka: Justyna Nowicka (Radio Kraków)

paneliści/stki: Maria Anna Potocka (MOCAK), Jarosław Suchan (Muzeum Sztuki w Łodzi), Andrzej Szczerski (powołany na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie)

 

Towarzyska niedziela 17.11.2019

 

14.30–16.00
panel dyskusyjny: Lwy, maniery, saloniery – czy możliwe jest życie pozasalonowe?

Salony, w tym te prywatne, mają swoją historię, swój savoir-vivre, swoje hierarchie. Sposób ich organizowania silnie rezonował z kontekstem ustrojów politycznych i struktur społecznych, w jakich powstawały. Koncepcję salonu możemy postrzegać jako formułę wystawy, ale też obraz społecznych hierarchii, w których symboliczny kapitał usieciowienia jednostki buduje jej pozycję i tożsamość. Czy istnieje alternatywa do obowiązujących reguł? W jaki sposób budować swoją pozycję zawodową na własnych zasadach? Czy można ominąć istniejące „salonowe” struktury?

moderatorka: Aga Kozak („Gazeta Wyborcza”, Instytut Dobrego Życia)

paneliści/stki: Bartłomiej Dobroczyński (psycholog), Anna Gabryś (autorka książki „Salony Krakowskie”), Magdalena Kownacka i Gaweł Kownacki (Krakowski Salon Sztuki), Robert Kuśmirowski (artysta), Karol Palczak (artysta, laureat Grand Prix Krakowskiego Salonu Sztuki 2019)

 

16.00–17.30
panel dyskusyjny: Współczesna towarzyskość – wspólnota czy strategia biznesowa

Zarządzanie kulturą i procesy realizacji wydarzeń artystycznych często sprowadzają sztukę do takich pojęć jak projekt, wyniki, efektywność. Czy skuteczność zarządzania może iść w parze z artystycznym eksperymentem? Czy działania oparte na wspólnocie i towarzyskości mogą stać się alternatywą lub partnerem dla hierarchicznych struktur biznesu i publicznych instytucji? Czy sztuka ma dziś potencjał wpływania na rzeczywistość i kreowania wartości, które nie ulegną zawłaszczeniu przez rynek? A może na relacje między sztuką i biznesem można spojrzeć z zupełnie innej perspektywy?

moderatorka: Monika Sady (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)

paneliści/stki: Kamila Bondar (Fundacja Sztuki Polskiej ING), Małgorzata Gołębiewska (Cracow Art Week KRAKERS), Zofia Koźniewska (Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych)

 

17.30–18.00
wykład: Towarzyskość i awangarda

Wykład Anny Budzałek, kuratorki wystawy „Idzie młodość. I Grupa Krakowska” (Muzeum Narodowe w Krakowie).

 

18.00–20.00
panel dyskusyjny: Towarzyskość jako narzędzie współczesnego artysty

Różnie się zaczyna: czasem po prostu kilkoro artystów słucha podobnej muzyki, czasem początkiem jest jakiś problem, czasem spotykają się często i powoli kiełkuje myśl, że można by coś zrobić razem. W Krakowie nie brakuje dziś zjawisk, które wyrastają ze wspólnego działania – alternatywnego centrum sztuki współczesnej, otwartej pracowni czy miejsca zespołowych przedsięwzięć. Dyskusja z artystami i artystkami – inicjatorami kolektywnych działań, będzie koncentrować się wokół znaczenia takich inicjatyw dla ich twórczości, różnorodnych modeli pracy zbiorowej i ich wpływu na współczesną kulturę.

moderator: Arkadiusz Półtorak

paneliści/stki: Bogusław Bachorczyk (Nasz ogródek), Monika Drożyńska (Szkoła Haftu dla Pań i Panów Złote Rączki), Karolina Jabłońska / Tomasz Kręcicki / Cyryl Polaczek (kolektyw Potencja, pismo „Łałok”, zespół filmowy Potencja), Karolina Jarzębak / Tomasz Nowak (Galeria Jak Zapomnieć), Bartolomeo Koczenasz (CSW Wiewiórka)


OPROWADZANIA 18-24.11.2019

W trakcie pozostałych siedmiu dni Krakowskiego Salonu Sztuki organizowane będą specjalne oprowadzania po wystawie oraz spotkania z artystami. Ich główną ideą jest wskazanie na możliwość subiektywnej interpretacji poszczególnych prac oraz tworzenie indywidualnych ścieżek zwiedzania ekspozycji. W tym roku postanowiliśmy powierzyć artystom i artystkom rolę Salonier[1] i Salonierów. W ten sposób dbamy o większą obecność twórczyń i twórców na wystawie, a widzom zapewniamy okazję do spotkania z autorami i autorkami prac. Ponadto wystawę będzie można zwiedzić z organizatorami Salonu: Magdaleną Kownacką i Gawłem Kownackim, a także z Tomkiem Baranem, artystą zaproszonym w tym roku do realizacji aranżacji ekspozycji oraz Michałem Zawadą z Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP. Gościem specjalnym będzie Bolek Jabłoński, 12-letni chłopiec, który opowie o swoich artystycznych fascynacjach i doświadczeniu zwiedzania Krakowskiego Salonu Sztuki. Wybrane oprowadzania tłumaczone będą na Polski Język Migowy. Spotkania będą się odbywać codziennie – od 18 do 24 listopada.

18 listopad
12.00 – Mateusz Hajdo, Tomek Nowak i Karolina Jarzębak
18.00 – Monika Niwelińska

19 listopad
12.00 – Bartolomeo Koczenasz, Malwina Rzonca
18.00 – Sara Piotrowska i Maciek Szczęśniak

20 listopad
12.00 – Magdalena Kownacka (Polski Związek Głuchych)
18.00 – Ewa Pasternak Kapera, Aleksandra Młynarczyk- Gemza, Malwina Jagóra, Agnieszka Szuścik

21 listopad
12.00 – Michał Zawada
13.00 – Bogumił Książek
18.00 – Oprowadzanie dla chętnych osób głuchych przez Gaweła Kownackiego

22 listopad
12.00 – Jacek Dudek
18.00 – Agnieszka Łukaszewska

23 listopad
15.00 – Bettina Bereś i Adam Rzepecki

24 listopad
12.00 – Bolek Jabłoński


AUKCJA  24.11.2019
Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa do udziału w aukcji wieńczącej drugi Krakowski Salon Sztuki: 24 listopada w Pałacu Sztuki odbędzie się licytacja prac stworzonych przez wystawiających na Salonie artystów. Dochód ze sprzedaży trafi w połowie do autorek i autorów dzieł, druga część zasili przyszłoroczny budżet Salonu.

Ważnym kontekstem tegorocznej edycji wydarzenia są XIX-wieczne salony prowadzone przez krakowskich mieszczan i arystokratów. Styl życia ich bywalców, dzielących czas między wizyty w zaprzyjaźnionych domach, bale czy… pogrzeby, przyczyniał się nie tylko do podtrzymania towarzyskich stosunków, ale także do rozkwitu sztuki przełomu wieków. Kolejne pokolenia artystów – zarówno wykształconych w Monachium specjalistów od malarstwa historycznego, jak i tych, którzy po wzorce sięgali raczej do Paryża – mogły liczyć na wsparcie mecenasek i mecenasów. Obrazy zdobiące ściany krakowskich salonów wybierano zgodnie z panującymi modami, ale też osobistymi preferencjami, a kupując je umożliwiano artystom dalszą pracę twórczą. Dzięki temu w Krakowie mogły rozwijać się kariery najważniejszych polskich malarzy XIX i początku XX wieku.

Aukcja Krakowskiego Salonu Sztuki nawiązuje do najlepszych tradycji prywatnego mecenatu w naszym mieście. Jej organizacja jest zarazem logicznym następstwem dyskusji o rynku sztuki, w którą podczas pierwszej edycji Salonu zaangażowaliśmy artystów, marszandów i mecenasów. Wnioski z ubiegłorocznej debaty na temat inwestowania w dzieła współczesnych twórców utwierdziły nas w przekonaniu, że aktualna sztuka powinna być przedmiotem zainteresowania nie tylko państwowych czy samorządowych instytucji, ale również osób prywatnych. Bez mecenasek i mecenasów, sponsorek i sponsorów, kolekcjonerek i kolekcjonerów byłoby dużo trudniej o rozwój twórczych indywidualności. Mamy nadzieję, że przyjmą Państwo nasze zaproszenie i wezmą udział w aukcji Krakowskiego Salonu Sztuki – czekamy w Pałacu Sztuki w niedzielę, 24 listopada o godzinie 17.00.