Reżyser teatralny, scenograf, autor adaptacji. Laureat Paszportu „Polityki” w 2012 roku. Jeden z najbardziej wyrazistych twórców młodego pokolenia, odważnie i z rozmachem przepisujący klasykę na język współczesnego teatru. Tworzy interdyscyplinarne spektakle, teatralne instalacje łączące performance, sztuki wizualne i muzykę.

 

Urodzona w Krakowie. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała w Polskim Wydawnictwie Muzycznym, a od 1974 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie. W latach 1996-2000 była wicedyrektorem tego Muzeum, a w latach 2000-2015 dyrektorem naczelnym. W latach 2000-2003 była prezesem Zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich, a w latach 2000-2005 wiceprezesem Zarządu Fundacji Kioto-Kraków. Jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Zarządu Międzynarodowego Triennale Grafiki, Prezydium Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz kilku rad i stowarzyszeń. Zajmuje się publicystyką kulturalną. Odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Gloria Artis”, Orderem Księżnej Olgi (Ukraina), Orderem Oficera Zasługi Królestwa Norwegii oraz licznymi nagrodami, m.in. Ministra Kultury i Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

 

Dziennikarka telewizyjna, radiowa i prasowa. Ukończyła polonistykę i filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po skończeniu studiów pracowała w „Gazecie Krakowskiej”. Współpracowała z TVP Kultura, gdzie prowadziła sobotnie i niedzielne programy – współtworzony przez nią program „Hala Odlotów” została uhonorowana nagrodą Grand Press. Była szefową kanału telewizyjnego ITI Neovision nTalk. Prowadziła program Rozmowy na koniec tygodnia w Chilli Zet. W latach 2010-2011 pełniła stanowisko redaktora naczelnego tygodnika „Przekrój”, a następnie do 2015 była dyrektorem TVP Kultura. W 2014 roku została odznaczona brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Od 2016 jest redaktor naczelną działu „Kultura” w Onet.pl.

 

Muzyk rockowy, wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor piosenek. Lider i współzałożyciel zespołów Tilt, Brygada Kryzys i Fotoness. Jest autorem lub współautorem m.in. takich przebojów jak „Centrala”, „To co czujesz, to co wiesz”, „Nie wierzę politykom”, „Runął już ostatni mur”, „Mówię ci, że”, „Jeszcze będzie przepięknie”, „Nie pytaj mnie”. W 2011 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Członek Zarządu Fundacji Music Export Poland i członek Prezydium Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

 

Aktor teatralny i filmowy, reżyser, tłumacz. W 1992 roku rozpoczął współpracę z Krzysztofem Warlikowskim. Pierwsze przedstawienia wystawili jeszcze w krakowskiej PWST. Były to: Białe noce Fiodora Dostojewskiego i Łysaśpiewaczka Eugène Ionesco. Od tamtej pory grał w większości spektakli tego reżysera.Postaci, które gra zawsze charakteryzuje ogromna intensywność i wyrazistość. Ważną dziedziną zainteresowań aktora są przekłady i adaptacje. Z języka angielskiego tłumaczył sztuki reżyserowane przez Krzysztofa Warlikowskiego: Oczyszczeni Sarah Kane, Krum i Pakujemy manatki Hanocha Levina, Anioły w Ameryce Tony’ego Kushnera, Tramwaj wg Tramwaju zwanego pożądaniem Tennessee Wiliamsa, Nickel Stuff Bernarda-Marie Koltèsa oraz filmową adaptację  Procesu Kafki w reżyserii Orsona Wellesa. Przekładał również inne dramaty, które grane były w wielu teatrach i drukowane w miesięczniku Dialog. W 2010 roku ukazała się książka Wyjście z cienia, będąca zapisem rozmów Renaty Kim z Jackiem Poniedziałkiem.