Aukcja

 

24 listopada 2019 roku, czyli w ostatni dzień wystawy Krakowskiego Salonu Sztuki, zapraszamy Państwa do udziału w aukcji, w trakcie której będzie można wylicytować wybrane prace prezentowane w Pałacu Sztuki. Jeszcze przed rozpoczęciem Salonu ukaże się gazeta, w której zamieszczone zostaną ceny wywoławcze prac oraz regulamin udziału w aukcji. Dochody ze sprzedaży (podobnie jak zwykło się to robić przy sprzedaży galeryjnej) zostaną podzielone po połowie między autorkę lub autora pracy i organizatorów. Część, która do nas trafi, zostanie przeznaczona na organizację kolejnej edycji Salonu.

Dlaczego zdecydowaliśmy się połączyć wystawę z aukcją? Jesteśmy przekonani, że działanie, którego celem jest prezentacja krakowskiego środowiska artystycznego w całym jego bogactwie i złożoności, powinno również zapewniać artystkom i artystom możliwość sprzedaży dzieł, a krakowianom i krakowiankom zakup prac, które staną się częścią ich codziennego życia. Handel sztuką współczesną nie jest specjalnością Krakowa, a mieszkający tu artyści, często sprzedają swoje dzieła gdzie indziej. W trakcie aukcji Salonu będzie można kupić prace wysokiej klasy, wybrane przez naszych selekcjonerów: to świetna okazja dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z kolekcjonowaniem sztuki współczesnej.

Organizując aukcję, chcemy zwrócić uwagę widzów na kwestie związane z rynkiem sztuki, przypomnieć, że bez ich udziału, bez sponsorów, kolekcjonerów, rozwój zawodowy artystów jest zdecydowanie utrudniony. XIX-wieczne krakowskie salony żyły nie tylko dyskusjami o sztuce, ale również zamawianiem dzieł u bywających w nich artystów: czasem portretów, czasem scen historycznych, a czasem kompletów mebli. Mieszczańskie zainteresowanie sztuką przyczyniło się do tego, że Kraków przełomu wieków był miejscem wyjątkowym i to właśnie tu miały okazję rozwinąć się najciekawsze zjawiska tamtego okresu. Mamy nadzieję, że i dziś w naszym mieście mieszkają mecenaski i mecenasi sztuki!